ورود به سامانه

مهر فناوران تابش

تحت حمایت و نظارت پارک علم و فناوری (جهاد دانشگاهی) استان کرمانشاه
پیشرو در توسعه اشتغال خانگی ، تولید کننده و طراح انواع چرخ نخ ریسی و ماشین جوجه کشی 

سبد خرید خالی

چرخ پشم ریسی خانگی :

پشم، مو و پنبه به دو صورت صنعتی و سنتی جهت مصارفی همچون فرشبافی،پوشاک و صنایع دستی به نخ تبدیل میشود.در نوع صنعتی، تبدیل با شرایط ویژه و با صرف خرید دستگاهها با هزینه بالا انجام میپذیرد که تولید کننده را با تأمین سرمایه و بازگشت سرمایه مشکل مواجه می کند و روش سنتی به علت سرعت و بازدهی پایین صرفه اقتصادی نداشته و درآمد بسیار پایینی برای تولید کننده خواهد داشت.چرخ پشم ریسی موجود که در بعضی کشورها مورد استفاده قرار میگیرد جهت تبدیل پشم و موی حیوانات با سرعت پایین ساخته شده و ضریب تبدیل پایینی دارد با توجه به شرایط اقتصادی خانواده ها در ایران که پشم ریسی را بعنوان درآمدزایی مد نظر دارند نیاز به بالا بردن سرعت تولید میباشد تا بتوانند تولید بیشتر و به تبع آن درآمد بیشتری داشته باشند.بنابراین هدف این اختراع ساخت دستگاهی است که در حد واسط روش صنعتی و سنتی قرار گیرد به طوری که با کمترین هزینه ممکن روش کار را به صورت ماشینی درآورده و از سوی دیگر با افزایش سرعت و کارایی درآمد تولید کننده را به حد قابل قبولی برساند.دستگاه اتوماتیک چرخ پشم ریسی با قابلیت کنترل مغناطیسی؛دستگاهیست که کار ریسندگی پشم را با دریافت این مواد اولیه  طی عملیاتی به طور اتوماتیک با افزایش سرعت تبدیل به نخ با همزمان نمودن تاب دادن پشم و جمع آوری نخ با ضخامت و تاب مد نظر با استفاده از نیروی الکتریکی با سرعت حرکت قابل کنترل انجام می دهد. هم چنین این دستگاه جهت کاهش خستگی و فرسایش بدنی،بالا بردن کیفیت نخ و افزایش تولید نسبت به زمان مشابه در سیستم سنتی طراحی شده است.که در نهایت باعث افزایش بهره وری میگردد.

ابداعات و نوآوری انجام شده:

تا کنون در این زمینه دستگاهی کاربردی و بومی در راستای نیاز مردم طراحی نشده است که بتواند ضمن داشتن سرعت، دقت، عملکرد صحیح، درآمد مناسبی را برای تولید کنندگان به دست دهد. دستگاه های ساخته شده در حد تولید واحدهای صنعتی بزرگ بوده است و قابل استفاده در مقیاس اقتصاد خانوار نبوده است. مهمتر از همه اینکه کار پشم ریسی دستی و نخ حاصله از آن مرغوبیت و ظاهری شناخته شده دارد که این ویژگی را در هیچکدام از دستگاههای صنعتی و دیگر چرخ های ریسندگی موجود نمی توان به دست آورد. بنابراین تا کنون دستگاهی که بتواند کار پشم ریسی را سرعت بخشیده و روح سنتی و دستی بودن را از آن نگیرد ساخته نشده است که این اختراع به این هدف رسیده است.

هم چنین در چرخ های ریسندگی کنونی معیابی وجود دارد که در زیر تشریح شده اند:

از جمله این مشکلات این است که با افزایش سرعت کار دستگاه به طور مثال با یک موتور الکتریکی که سرعتی در حدود 1500 دور در دقیقه دارد باعث ایجاد مشکلات ذیل میگردد:

1)اصطکاک بین ریسمان و قرقره باعث استهلاک و خرابی قرقره در محل اتصال با ریسمان یا کش شده و خرابی قرقره با توجه به سرعت بالا را باعث می شود .

2)با توجه به تغییر میزان اصطکاک و استهلاک قرقره و ریسمان، کنترل سرعت قرقره و میزان کشش نخ تابیده شده تغییر کرده و از تنظیم خارج میگردد .

3) اصطکاک بین ریسمان و قرقره باعث استهلاک ریسمان یا کش متصل به قرقره شده و خرابی سریع ریسمان را باعث می شود،وتنظیم مکرر میزان کشش ریسمان بر روی قرقره راتوسط کاربر طلب میکند.

4)سفت کردن بیش از حد ریسمان به دور قرقره جهت بالا بردن کشش نخ تابیده شده به دور قرقره باعث کندی سرعت چرخ ریسندگی شده و به واسطه آن کم شدن میزان تولید میگردد.

5)دقت تنظیم سرعت چرخش قرقره به دور محور اصلی با استفاده از ریسمان پایین است

 

نقاط قوت:

چرخ پشم ریسی با قابلیت کنترل مغناطیسی قرقره دارای مزایای قابل توجهی نسبت به نمونه قبلی است که بر شرح ذیل میباشد:

 

 1. توانایی بالا بردن سرعت (به علت همزمان نمودن تاب دادن پشم و جمع آوری نخ) و بالابر دن توان دستگاه (به دلیل کم شدن استهلاک چرخ پشم ریسی)
 2. عدم خرابی و فرسایش قطعات چرخ ریسندگی(قرقره و ریسمان) وبه طبع آن پایین آوردن هزینه های تعمیرات
 3. به دلیل کنترل مقدار پشم ورودی به دستگاه توسط انگشتان دو دست و عدم وظیفه دیگری توسط آنها ، ضخامت نخ تولیدی با دقت و ظرافت بیشتری انجام میپذیرد.
 4. بالا بردن میزان دقت تنظیم کار چرخ ریسندگی به سبب استفاده از مغناطیس در کنترل میزان چرخش.
 5. طراحی سیستم به گونه ایست که سرعت کار در کنترل کاربر قرار دارد و در هر لحظه میتوان آن را از حرکت واداشت و یا سرعت را با افزایش یا کاهش میزان برق ورودی تغییر داد.
 6. عدم به هم خوردن تنظیم میزان کشش نخ به دور قرقره به دلیل نبودن تغییر اصطکاک وضعیت سطح برخورد قرقره و ریسمان کنترل کننده آن.
 7. استفاده از نیروی کمکی الکتریکی باعث افزایش توان کاری کاربر و کاهش خستگی و فرسایش بدنی او میگردد و در نهایت راندمان تولید را بالا میبرد.
 8. به دلیل استفاده از بلبریگ در محور مرکزی جهت کاهش استهلاک و سادگی طراحی، دستگاه را میتوان ازچوب، تفلون و یا فلز ساخت.
 9. شباهت تولیدات با نمونه سنتی (شبیه نخ تولیدی سنتی میباشد )
 10. آموزش ساده جهت کار با دستگاه
 11. ایجاد اشتغال پایدار
 12. ارتقاء تولید نخ از پشم ازسیستم سنتی به نیمه صنعتی
 13. بومی بودن پشم ریسی در ایران و نیاز به حفظ آن
 14. استفاده از قطعات با طول عمر طولانی
 15. خستگی کم در مقایسه با روش سنتی
 16. وجود مواد اولیه(پشم) و خریدار نخ تولید شده در تمام فصول
 17. کم بودن میزان برق مصرف (12 ولت و 15 وات)
 18. توانایی استفاده از دستگاه در هر ساعت از شبانه روز
 19. زودبازده بودن و برگشت سریع سرمایه